Co to jest ziemniak?
Ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa „ziemniak” odnosi się tak do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których ten gatunek uprawia się na skalę masową.
Kiedy uprawiano ziemniak?
Pierwotnie uważano, że ziemniak udomowiono niezależnie w wielu kulturach, jednak nowsze badania genetyczne wykazały, że wszystkie odmiany rośliny wywodzą się z gatunku Solanum brevicaule, kultywowanego w dzisiejszym południowym Peru od przynajmniej 7 – 10 tysięcy lat. W obrębie gatunku S. tuberosum rozróżniane są dwa podgatunki (w nowszych publikacjach określane jako dwie grupy bez rangi taksonomicznej), z których jeden (subsp. andigenum) uprawiany był w czasach przedkolumbijskich w Andach na obszarze od zachodniej Wenezueli po północną Argentynę.
Jakie są bliskoznaczne słowa ziemniak?
Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa ziemniak to: kartofel, kartoflisko, grula, kartofelek, pyrka, pyra, ziemniaczysko, bulwa ziemniaczana, ziemniaczek, .
Jakie są odmiany jadalne ziemniaków?
Odmiany jadalne ziemniaków dzielone są na następujące typy kulinarne: 1 A – sałatkowe, polecane na sałatki i konserwy, 2 B – wszechstronnie użytkowe, polecane do zup, ciast ziemniaczanych, zapiekanek, frytek, 3 C – mączyste, polecane na purée, pyzy, placki ziemniaczane, ziemniaki pieczone, 4 D – bardzo mączyste i suche, mało przydatne.